Haberler

Hastanemiz de Manuel Tedavi Yapılmaktadır.

ORTOPEDİ POLİKLİNİKLERİMİZ VE SERVİSİMİZ

Ortopedi kliniğimizde Ortopedi muayenesi ve ameliyatları başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Ayrıca Yurtdışında yaygın uygulanan fakat Türkiye’de nadir olan Manuel Terapi  (Manuplasyon) hastanemizde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanımız Op.Dr. Hakan KIVILCIM tarafından icra edilmektedir.

Manuel Tedavi nedir?

En basit tanımıyla eklem manuplasyonu (elle müdahale) ile ağrıların giderilmesidir.

Hangi Hastalıklarda Uygulanabilir?

Bu tedavi kırık, romatizmal, kanser kaynaklı olmayan boyun, sırt, bel ağrıları başta olmak üzere kalça, diz, ayak bileği gibi diğer eklem ağrılarında da faydalı olabilmektedir. Ayrıca fibromiyalji sendromu ve postürel bozukluklarda da etkindir.

Manuel Tedavinin Etki Mekanizması Nasıl Oluşur?

Kas iskelet sistemi insan vücudunun hareketinden sorumludur. Omurga, eklemler ve tendonlar bu sisteme destek yapılardır. Tüm bu sistemi aktive eden iletişim ağı ise sinir sistemidir. Çevresel faktörler, rahatsızlıklar veya potürel sorunlardan kaynaklanan omurganın doğal yapısında bulunmayan bir bozukluk bu iletişim ağında kopukluklara neden olabilir. Manuel tedavi; herhangi bir medikal(ilaç) veya cerrahi girişimde bulunmadan tamamen elle yapılan uygulamalar ile omurga veya eklem mekaniğinin düzeltilmesine yönelik uygulamaları içerir. Bu tedavide hastaların özelliklerine göre farklılaşan bir çok yöntem kullanılabilmektedir.

Manuel Tedavinin Etkisi Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Manuel tedavinin etkisi henüz tedavi başlangıcında yöntemin uygulanmasıyla birlikte gözlenmektedir. Tedavinin etkinliğinde hastanın yaşı, beslenmesi, yaşam tarzı, mesleği ve gündelik hayatındaki hareketliliği önemli rol oynamaktadır.

Manuel Tedaviyi Kimler Uygulayabilir?

Manuel Tedavi vücudun işleyişini, mekanizmasını iyi bilen, kas-iskelet sistemi anatomisine ve biyomekaniğine hakim olan hekimler ve uzmanlar tarafından uygulanmalıdır.

 

Haber Listesine Geri Dön© 2012 T.C. Sağlık Bakanlığı Urla Devlet Hastanesi. Tüm Hakları Saklıdır.